एजेन्सी । साम्याङ फुड्सद्वारा उत्पादित कोरियाली इन्स्ट्यान्ट चाउचाउहरू खाँदा बान्ता हुने समस्या देखा परेको एक अनुसन्धानले पत्ता लगाएको छ । डेनमार्कको एक अस्पतालले बुलडाकको मसालेदार चाउचाउ खाँदा बान्ता हुने जस्ता समस्या देखा परेको शुक्रबार खुलासा गरेको छ ।  त्यस्ता चाउचाउहरूमा अत्यधिक मसला मिसाईएकोले स्वास्थ्यमा नकारात्मक असर परेको भन्दै डेनमार्कले यस हप्ताको सुरुमा फिर्ता पठाएको छ ।

डेनमार्कको एक अस्पतालमा विषाक्त खाद्यान्न परीक्षण गर्ने विशेष इकाइ छ । त्यहाँ परीक्षण गर्दा उपभोक्ताले आफूलाई पेट दुख्ने र बान्ता जस्ता लक्षणहरू अनुभव भएको खुलासा गरेका थिए । करिब १० जनासँग गरिएको सोधपुछपछि प्राप्त जानकारी अनुसार कोरियाली चाउचाउसँग सम्बन्धित सम्भावित समस्याहरूबारे थप अनुसन्धान गरिने भएको छ ।

डेनमार्कमा तीन वटा बुलडाक चाउचाउ उत्पादनहरू फिर्ता पठाइएको पुष्टि गर्दै अधिकारीहरूले साम्याङका उत्पादनहरूका सम्बन्धमा हाल कुनै थप नयाँ उपायको योजना नभएको बताएका छन् ।

गत मङ्गलबार (स्थानीय समय) डेनमार्कको खाद्य प्रशासनले तीन प्रकारका बुलडाक मसालेदार चाउचाउहरू – साम्याङ बुलडाक हट चिकेन रामेन थ्रीएक्स स्पाइसी, साम्याङ बुलडाक हट चिकेन रामेन टूएक्स स्पाइसी र साम्याङ हट चिकेन फ्लेवर रामेन स्ट्यु टाइपको बढी विषाक्तताको जोखिमलाई ध्यानमा राख्दै फिर्ता पठाइएको जनाएको छ ।

डेनमार्कका अधिकारीहरूले यी उत्पादनहरू भएका उपभोक्ताहरूलाई ‘तिनीहरूलाई खारेज गर्न वा तिनीहरूलाई खरिद गरेको पसलमा फिर्ता गर्न सल्लाह दिएका छन् । उनीहरूले चाउचाउ खाएपछि बालबालिकामा गम्भीर लक्षण देखिएमा विषादी परीक्षण केन्द्रमा सम्पर्क गर्न अभिभावकलाई आग्रह पनि गरेका छन् ।
यो पहिलो उदाहरण हो जसमा लगभग ८० देशहरूमा निर्यात गरिएको बुलडाक चाउचाउ उत्पादनहरू धेरै मसलादार भएकोले फिर्ता गरिएको छ ।

शुक्रबारको कोरिया टाइम्समा प्रकाशित समाचार अनुसार, डेनिस खाद्य प्रशासनले पत्ता लगायो, तीन प्रकारका बुलडाक नूडल्स उत्पादनहरूको एकल प्याकमा कुल क्याप्साइसिनको स्तर पाक्युई क्यारोलिना रीपर चिपमा भएको भन्दा समान वा उच्च छ ।

वन चिप च्यालेन्ज विश्वव्यापी सामाजिक सञ्जालको प्रवृत्ति बन्यो जहाँ सहभागीहरूले सुपर स्पाइसी पाकी चिप खाए र सकेसम्म लामो समयसम्म पानी पिउनबाट टाढा रहने प्रयास गरे ।

डेनमार्कको डिटियु कनेशनल फूड इन्स्टिच्युटका अन्वेषकहरूले पत्ता लगाएका छन उल्लिखित चाउचाउको सबैभन्दा मसलादार भेरियन्टमा प्रति प्याकेज कम्तिमा ११३ मिलिग्राम क्याप्साइसिन हुन्छ । डेनमार्कको प्राविधिक विश्वविद्यालयको एक हिस्सा रहेको संस्थानले डेनमार्कको खाद्य प्रशासनको अनुरोधमा बुलडाक उत्पादनहरूको स्वास्थ्य मूल्याङ्कन गरेको थियो ।

अन्वेषकहरूले पत्ता लगाएका छन्, बुलडाक रामेन टूएक्स मसलाको प्याकेजमा ६९ दशमलव ६ मिलिग्राम क्याप्साइसिन हुन्छ, जबकि बुलडाक हट चिकेन स्टुमा ४२ दशमलव ४ मिलिग्राम हुन्छ।
‘दुई चाउचाउ उत्पादनहरू थ्रीएक्स मसलादार र तातो चिकन र टूएक्स मसालेदार र तातो कुखुराको लागि प्रति प्याकेट गणना गरिएको कुल क्याप्साइसिन सामग्री, पहिले अत्यधिक मसलायुक्त चिप सेवन गर्ने बालबालिका र किशोर किशोरीहरूमा तीव्र विषाक्तता निम्त्याउने स्तरहरू भन्दा बढी छ,।’जुन ६ मा प्रकाशित प्रतिवेदनमा यी प्रसङ्गहरू उल्लेख छन् ।

साम्याङ फुड्सका एक अधिकारीले शुक्रबार कोरिया टाइम्सलाई भने, फर्मले डेनमार्कका नियमहरू र डेनिस रिपोर्टमा उल्लेख गरिएको क्याप्साइसिन स्तरहरूको समीक्षा गरिरहेको छ ।

प्रकाशित मिति: १ असार २०८१, शुक्रबार

ग्लोबल नागरिक संवाददाता

'हामी जे देख्छौं, त्यही लेख्छौं र देखाउछौं'
सत्य-तथ्य निष्पक्ष ताजा समाचार'

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?


स्रोतहरू खुलाइएका बाहेक ग्लोबल नागरिकमा प्रकाशित सम्पूर्ण सामग्रीहरू ग्लोबल जर्नालिस्ट ग्रुपका सम्पत्ति हुन् । यसमा प्रकाशित कुनै पनि सामग्रीहरू छापा, विद्युतीय, प्रसारण वा अन्य कुनै पनि माध्यमबाट पुनःप्रकाशन वा प्रसारण गर्नुअघि अनुमति लिनुहुन अनुरोध छ ।

©2024 GlobalNagarik All rights reserved. | Website by Appharu.com