काठमाडौं । अनाधिकृत व्यक्तिको घुसपैठ गराएर बजेटमा चलखेल गरेको आरोप लागेका अर्थमन्त्री जनार्दन शर्माले हिजो राजीनामा दिए । तर, यो प्रकरणभित्र लुकेका धेरै रहस्य बाहिर आउन बाँकी नै छ।

बजेट भाषणको अघिल्लो रात पुर्व नायव सुब्बा र एक भारतीय नागरिकलाई अर्थमन्त्रालयमै घुसाएर करका दर हेरफेर गराइएको समाचार सार्वजनिक भएको थियो । यसरी बजेट चलाउँदा निश्चित व्यापारिक घरानालाई फाइदा पुर्याउने उद्देश्य लिएको आरोप अर्थमन्त्रीमाथि लागेको छ ।

बजेटले फाइदा पुर्याएको आयातित वस्तुमध्ये एक हो  सेनेटरी प्याड । विदेशबाट आयातित सेनेटरी प्याडमा अर्थमन्त्रीले भन्सार ९० प्रतिशत मिनाहा गरिदिएका छन् । यसले नेपाली बजारमा विदेशी प्याड सस्तो भएर स्वदेशी उद्योग धराशयी पार्ने निश्चित छ। स्वदेशी उत्पादनलाई बढावा दिएर व्यापार घाटा कम गर्ने गफ दिइरहेका अर्थमन्त्रीले यस्तो उल्टो नीति किन लिए त ? भन्न त उनले माइतीघरमा महिला छाति पिटेर रोएको देख्न नसकेर आफूले प्याडको भन्सार मिनाहा गरेको तर्क गरिरहेका छन् । तर, यथार्थ भने फरक छ।

यो निर्णयमा बालुवाटारको स्वार्थ जोडिएको पाइएको छ । प्रधानमन्त्री शेरबहादुर देउवाका एक्ला छोरा जयवीरसिंह देउवा सेनेटरी प्याडको व्यापारमा संलग्न छन् । उनको कम्पनी लाभान्वित हुने गरी आयातित प्याडको भन्सारमा कर छुट दिइएको उच्च स्रोतले बतायो ।

सेनेटरी प्याडको व्यापार गर्दै आएको ब्लु प्रिन्ट ट्रेडिङ प्रालीको अध्यक्ष हुन् जयवीरसिंह । यो कम्पनीमा भरतपुर चितवनका हेमन्त बजगाईंसँग उनको पार्टनरसीप छ ।

२०७७ साल पुस १२ गते जयविरले यस कम्पनीको सानो हिस्सा सेयर बजगाईंलाई बेचेको दर्ता किताबको लगतबाट देखिन्छ । कम्पनीको ७० हजार कित्ता सेयर जयवीरको नाममा र बाँकी ३० हजार कित्ता सयेर हेमन्तको नाममा छ।

आरजु र छोरा जयवीरकै सल्लाह मुताबिक अर्थमन्त्रीले सेनेटरी प्याडको आयातमा ९० प्रतिशत भन्सार छुट दिने घोषणा गरिदिएकाे स्राेत बताउँछ । विदेशबाट ‘बहुराष्ट्रिय कम्पनी’ले उत्पादन गरेका सेनेटरी प्याडहरु नेपालमा आयात हुन्छन् । हाल यस्ता प्याड आयात गर्ने मुख्य एजेण्ट नै प्रधानमन्त्रीका छोरा जयवीर हुन् । उनैले प्रधानमन्त्री कार्यालयका राज्यमन्त्री उमेश श्रेष्ठ र अर्थमन्त्री जनार्दन शर्मालाई प्रयोग गरेर बजेट भाषणबाटै प्याड आयातमा भन्सार सहुलियत दिलाएकाे स्राेतकाे दाबी छ ।

यो नेपालको कुल वार्षिक मागको ४० प्रतिशत हो । नेपालमा वर्षेनी ३० करोड थान प्याड खपत हुन्छ भने ९० करोड थान नेपालमै उत्पादन हुन्छ । तर, आयातित प्याड सस्तो भएपछि नेपाली उद्योगमा गरिएको करिब ६ अर्बका लगानी संकटमा परेको छ ।

हिमालयन टेलिभिजनले यस कम्पनीको विषयमा हिजो एक विशेष रिपोर्ट प्रकाशित गरेको थियो । जसमा सेनेटरी प्याडको भन्सार घट्ने निश्चित भएसँगै जयवीरको कम्पनीले ४० कन्टेनर अर्थात ८ करोड थान प्याड चीनबाट अर्डर गरिसकेको उल्लेख गरिएकाे छ ।
नेपाल प्रेस

प्रकाशित मिति: २४ असार २०७९, शुक्रबार

aatmaram khanal

ग्लोबल नागरिक संवाददाता

'हामी जे देख्छौं, त्यही लेख्छौं र देखाउछौं'
सत्य-तथ्य निष्पक्ष ताजा समाचार'

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?


स्रोतहरू खुलाइएका बाहेक ग्लोबल नागरिकमा प्रकाशित सम्पूर्ण सामग्रीहरू ग्लोबल जर्नालिस्ट ग्रुपका सम्पत्ति हुन् । यसमा प्रकाशित कुनै पनि सामग्रीहरू छापा, विद्युतीय, प्रसारण वा अन्य कुनै पनि माध्यमबाट पुनःप्रकाशन वा प्रसारण गर्नुअघि अनुमति लिनुहुन अनुरोध छ ।

©2024 GlobalNagarik All rights reserved. | Website by Appharu.com