सुर्खेत । कर्णाली प्रदेशका मुख्यमन्त्री जीवनबहादुर शाहीले नेपालको स‌ंघीयता विश्वकै कमजोर भएको टिप्पणी गरेका छन् । र, उनले प्रधानमन्त्री शेरबहादुर देउवालाई पनि मन नपरे खारेज गर्न सुझाव दिएको बताएका छन् ।

शनिबार वीरेन्द्रनगरमा आयोजित पुँजी बजारसम्बन्धीको एक कार्यक्रममा बोल्दै मुख्यमन्त्री शाहीले विश्वमै कमजोर संघीयता भारतको भएको र नेपालको संघीयता महाकमजोर भएको बताए ।

मुख्यमन्त्री शाहीले आफू ‘मुख्यमन्त्री’ हो कि ‘मुखमन्त्री’ हो, भन्ने आफूलाई नै थाहा नभएको टिप्पणी गरे । ‘म हिजो जिल्ला विकास समितिको सभापति थिएँ, त्यतिबेला अझ बढी पावर थियो । अहिले नामको मात्र मुख्यमन्त्री हो’ मुख्यमन्त्री शाहीले भने, ‘मैले अस्तिको भेटमा प्रधानमन्त्रीज्यूलाई पनि भने, संघीयता मन परेको छैन भने खारेज गरौं, ‘क्यान्सिल इट’ । हैन भने अधिकार दिनुस् ।’

प्रादेशिक संरचना नै संघीयता अभ्यासको आधार भएकाले अधिकार विहीन संरचनाले उचित प्रतिफल नदिने मुख्यमन्त्री शाहीको तर्क छ । ‘केन्द्र र स्थानीय तह हिजो पनि थियो । संघीयता भनिएको छ, मन्त्रालय बसेको जग्गा प्रदेशको नाममा छैन, माथिका मान्छेले पावर दिन चाहँदैन । यसरी त कसरी काम गर्न सकिन्छ ?’ उनले कार्यक्रममा सहभागीलाई प्रश्न गर्दै भने ।

प्रकाशित मिति: ५ असार २०७९, आइतबार

aatmaram khanal

ग्लोबल नागरिक संवाददाता

'हामी जे देख्छौं, त्यही लेख्छौं र देखाउछौं'
सत्य-तथ्य निष्पक्ष ताजा समाचार'

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?


स्रोतहरू खुलाइएका बाहेक ग्लोबल नागरिकमा प्रकाशित सम्पूर्ण सामग्रीहरू ग्लोबल जर्नालिस्ट ग्रुपका सम्पत्ति हुन् । यसमा प्रकाशित कुनै पनि सामग्रीहरू छापा, विद्युतीय, प्रसारण वा अन्य कुनै पनि माध्यमबाट पुनःप्रकाशन वा प्रसारण गर्नुअघि अनुमति लिनुहुन अनुरोध छ ।

©2024 GlobalNagarik All rights reserved. | Website by Appharu.com