यौन शिक्षा परापूर्वकाल देखि समाजमा चल्दै आएको छ । समाजको सामाजिक तथा साँस्कृतिक मान्यता र शासकको अभिप्राय अनुसा  कुनै न कुनै रुपमा आजसम्म छ । यसको प्रस्फुटन प्राय सबै धर्मसँस्कारका ग्रन्थहरूमा विभन्न रुपमा भएको छ । आज पनि यो औपचारिक अनौपचारिक दुबै क्षेत्रमा छ । यौन शिक्षाको विपक्षमा कोहि छनन तर यस अन्तर्गतका मुद्धाहरूमा पक्षमा वा विपक्षमा होस वा समाजको सामाजिक साँस्कृतिक मान्यताहरूमा यौन शिक्षा प्रत्यक्ष अप्रत्यक्ष रूपमा संलग्न हुँदै आएको छ ।

स्वास्थ्य शिक्षामा जबदेखि प्रजनन स्वास्थ्य शिक्षाले विद्यालय र विश्वविद्यालयहरूमा औपचारिक रूपमा प्रवेश पायो त्यसपछिबाट यौन शिक्षाले पनि औपचारिक शिक्षामा प्रवेश पाएको विज्ञहरूको भनाइ छ । उनीहरूको भनाइ अनुसार प्रजनन स्वास्थ्य शिक्षाको कारणले यौन शिक्षाको अध्ययनमा आधुनिकिकरण भएको  हो र यो अलग विषयको रूममा पनि अध्ययन हुन थालेको हो । औपचारिक शिक्षामा यौन शिक्षाको प्रवेश पछि यसको बारेमा उदार र अनुदार दुबै पक्षबाट बहस हुनथालेको हो ।

प्रकाशित मिति: ५ बैशाख २०७९, सोमबार

ग्लोबल नागरिक संवाददाता

'हामी जे देख्छौं, त्यही लेख्छौं र देखाउछौं'
सत्य-तथ्य निष्पक्ष ताजा समाचार'

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?


स्रोतहरू खुलाइएका बाहेक ग्लोबल नागरिकमा प्रकाशित सम्पूर्ण सामग्रीहरू ग्लोबल जर्नालिस्ट ग्रुपका सम्पत्ति हुन् । यसमा प्रकाशित कुनै पनि सामग्रीहरू छापा, विद्युतीय, प्रसारण वा अन्य कुनै पनि माध्यमबाट पुनःप्रकाशन वा प्रसारण गर्नुअघि अनुमति लिनुहुन अनुरोध छ ।

©2024 GlobalNagarik All rights reserved. | Website by Appharu.com